Skip to content

214 Rutledge Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 1995

Property Information

Block121
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
24%
Improvement Value:$304,000
76%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583-0.9%
2024$12,691-4.7%
2023$13,315+1.3%
2022$13,144+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925