Skip to content

26 11th Ave

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$82,700
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block12
Lot1.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class28
Description2S-F-OT
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,672
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
18%
Improvement Value:$235,100
82%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005-0.9%
2024$9,083+36.6%
2023$6,649+1.3%
2022$6,564+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$82,700

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6079, Page 383

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5241, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1930