Skip to content

18 So. 20th St

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block12
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
18%
Improvement Value:$248,500
82%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483-0.8%
2024$9,564-2.4%
2023$9,802+1.3%
2022$9,676+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 6065, Page 645

Property Sale

Sale
$91,160
DeedBook 5534, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1930