Skip to content

64 No. Oraton Pkwy.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block252
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
20%
Improvement Value:$268,600
80%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576-0.8%
2024$10,667+4.8%
2023$10,173+1.3%
2022$10,043+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6007, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925