Skip to content

197 Hollywood Ave

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block12
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,955
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
16%
Improvement Value:$283,300
84%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,563-0.9%
2024$10,654-5.7%
2023$11,298+1.3%
2022$11,153+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,955DeedBook 12052, Page 5540

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 6095, Page 408

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5070, Page 267

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5022, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1920