Skip to content

9 No. 23rd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block131
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
18%
Improvement Value:$334,400
82%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,740-0.9%
2024$12,849+3.0%
2023$12,473+1.3%
2022$12,313+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,130DeedBook 20221, Page 1200

Property Sale

Sale
$42,230
DeedBook 5321, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1925