Skip to content

164 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block133
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,124
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
20%
Improvement Value:$277,200
80%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937-0.9%
2024$11,031-5.0%
2023$11,614+1.3%
2022$11,465+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,124DeedBook 6297, Page 943

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6094, Page 821

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5112, Page 284

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5036, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1930