Skip to content

22 No. 20th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$180,200
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block143
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
22%
Improvement Value:$237,600
78%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615-0.8%
2024$9,697-0.4%
2023$9,736+1.3%
2022$9,611+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,200

To:

Sq Ft2,274DeedBook 5965, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1930