Skip to content

92 Lafayette Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block316
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
22%
Improvement Value:$347,600
78%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,996-0.9%
2024$14,117+13.9%
2023$12,390+1.3%
2022$12,231+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

To:

Sq Ft2,258DeedBook 6085, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1940