Skip to content

45 No. 21st St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block145
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
22%
Improvement Value:$239,500
78%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,646-0.9%
2024$9,729+14.9%
2023$8,467+1.3%
2022$8,358+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,091DeedBook 20220, Page 89856

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 12515, Page 6710Recorded9/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930