Skip to content

162 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block145
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
20%
Improvement Value:$283,200
80%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176-0.8%
2024$11,272+5.9%
2023$10,644+1.3%
2022$10,508+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 20180, Page 79092Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 6379, Page 822

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6136, Page 245

Property Sale

Sale
$137,800
DeedBook 6123, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1940