Skip to content

25 No. 21st St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block145
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
16%
Improvement Value:$367,400
84%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764-0.9%
2024$13,882+7.2%
2023$12,955+40.1%
2022$9,250+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 20210, Page 37893

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,987DeedBook 20200, Page 20906Recorded2/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900