Skip to content

72 Vernon Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block161
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
18%
Improvement Value:$312,300
82%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952-0.8%
2024$12,054+16.0%
2023$10,389+1.3%
2022$10,256+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5176, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1925