Skip to content

203 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block163
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
23%
Improvement Value:$287,100
77%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,663-0.8%
2024$11,763+2.1%
2023$11,525+1.3%
2022$11,378+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5347, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1930