Skip to content

46 Vernon Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block161
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
19%
Improvement Value:$308,100
81%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,876-0.9%
2024$11,978+12.7%
2023$10,628+1.3%
2022$10,491+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 6153, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1925