Skip to content

46 Eaton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block54
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class35
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,757
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
20%
Improvement Value:$244,300
80%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589-0.9%
2024$9,672+74.6%
2023$5,541+1.3%
2022$5,470+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,785DeedBook 20170, Page 17420

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 12301, Page 3962

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 12225, Page 7042

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6389, Page 390

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 6024, Page 177

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5276, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1930