Skip to content

14 Grove Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$202,001
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block173
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
20%
Improvement Value:$288,100
80%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,314-0.9%
2024$11,411+145.8%
2023$4,643+1.3%
2022$4,584-42.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$202,001

To:

Sq Ft2,053DeedBook 20240, Page 54936

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 5010, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1925