Skip to content

127 No. Grove St. Lot

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block174
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
91%
Improvement Value:$20,800
9%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,667-0.9%
2024$7,733+36.3%
2023$5,674+1.3%
2022$5,601+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 20230, Page 66324

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 12136, Page 5431