Skip to content

18 New St.

East Orange, NJ 07017

Built 1896

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block174
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
18%
Improvement Value:$337,500
82%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,903-0.9%
2024$13,014+24.2%
2023$10,478+1.3%
2022$10,344+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 20200, Page 98107

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 20190, Page 55891Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5870, Page 530

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5705, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1896