Skip to content

225-233 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block216
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class10
Description1S & B STORES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,900
47%
Improvement Value:$174,000
53%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,299-0.9%
2024$10,388+2.3%
2023$10,157+1.3%
2022$10,027+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500

To:

DeedBook 5988, Page 108

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5751, Page 616

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5617, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1940