Skip to content

74 Watson Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Aug 26, 1993

Property Information

Block216
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
24%
Improvement Value:$259,200
76%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783-0.9%
2024$10,876+20.1%
2023$9,054+1.3%
2022$8,938+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 5274, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1930