Skip to content

43 Whittlesey Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block216
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$262,800
76%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893-0.9%
2024$10,987+25.1%
2023$8,782+1.3%
2022$8,670+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 12490, Page 1388

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12265, Page 9024

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6345, Page 757

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6202, Page 505

Property Sale

Sale
$3,124,631
DeedBook 4943, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1925