Skip to content

4 Garfield Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 1, 2019

Property Information

Block213
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
19%
Improvement Value:$227,800
81%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,832-0.9%
2024$8,908+14.7%
2023$7,768+1.3%
2022$7,669+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 20191, Page 15381

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4896, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1925