Skip to content

122 So. Munn Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block217
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,140
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
21%
Improvement Value:$350,400
79%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,974-0.9%
2024$14,094+2.1%
2023$13,808+1.3%
2022$13,631+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,140DeedBook 12186, Page 8976

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6402, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1930