Skip to content

138 So. Munn Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block217
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
21%
Improvement Value:$330,500
79%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,092-0.8%
2024$13,204+4.8%
2023$12,600+1.3%
2022$12,439+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft3,474DeedBook 20180, Page 35756

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12208, Page 7342

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6370, Page 416

Property Sale

Sale
$113,389
DeedBook 6272, Page 467

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5221, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1930