Skip to content

110 Hollywood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block21
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
21%
Improvement Value:$268,900
79%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730-0.8%
2024$10,822+15.6%
2023$9,364+1.3%
2022$9,244+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 12496, Page 2536Recorded5/19/2014

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 12285, Page 3840

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 6184, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1930