Skip to content

52 Central Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 11, 2008

Property Information

Block21
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,057-0.9%
2024$2,075-21.5%
2023$2,643+1.3%
2022$2,609+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 12171, Page 2416

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12144, Page 9916