Skip to content

93 Hawthorne Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block220
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class---
Description1S STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,800
60%
Improvement Value:$407,100
40%
Total Assessment$1,005,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,595-0.9%
2024$31,867+27.5%
2023$24,984+1.3%
2022$24,664+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 20160, Page 78258

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12105, Page 9622