Skip to content

70 So. Munn Ave Unit 107

East Orange, NJ 07018

Built 1955

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block221
Lot41.01
QualifierC061
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-B-OT/PKG 96
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage789
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$102,500
76%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237-0.9%
2024$4,274+60.3%
2023$2,665+1.3%
2022$2,631+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft789DeedBook 20210, Page 89478

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 12270, Page 4718

Property Sale

SaleMulti
$162,850
DeedBook 12023, Page 9093

Property Built

Built

Year Built: 1955