Skip to content

70 So. Munn Ave Unit 607

East Orange, NJ 07018

Built 1955

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block221
Lot41.01
QualifierC066
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-B-OT/PKG 82
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage789
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$102,500
76%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237-0.9%
2024$4,274+52.7%
2023$2,798+1.3%
2022$2,762+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft789DeedBook 20200, Page 51382Recorded5/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 12387, Page 6537

Property Sale

Sale
$182,075
DeedBook 12049, Page 6597

Property Built

Built

Year Built: 1955