Skip to content

254 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$1,094,270
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block221
Lot44.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-10

Building Details

Building Class10
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$879,900
73%
Improvement Value:$320,800
27%
Total Assessment$1,200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,714-0.9%
2024$38,038+51.8%
2023$25,056+1.3%
2022$24,735+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,094,270

To:

DeedBook 12369, Page 7820