Skip to content

16-20 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 1, 1990

Property Information

Block22
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$880,700
71%
Improvement Value:$359,600
29%
Total Assessment$1,240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,958-0.9%
2024$39,293+45.9%
2023$26,924+1.3%
2022$26,579+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5114, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1980