Skip to content

27 Ninth Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block23
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-B-CL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,004
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
15%
Improvement Value:$381,000
85%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003-0.8%
2024$14,123+26.6%
2023$11,160+1.3%
2022$11,017+1.3%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,004DeedBook 20220, Page 5365

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft3,004DeedBook 20191, Page 15167Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,004DeedBook 20190, Page 34354Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft3,004DeedBook 20170, Page 10451Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 12482, Page 581

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6373, Page 472

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 6127, Page 606

Property Sale

Sale
$173,600
DeedBook 5935, Page 876

Property Sale

Sale
$83,106
DeedBook 4921, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1900