Skip to content

58 No. Oraton Pkwy.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block252
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CD-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
22%
Improvement Value:$247,100
78%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900-0.9%
2024$9,986+28.7%
2023$7,757+1.3%
2022$7,658+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 12566, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1925