Skip to content

181 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$101,550
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block261
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
23%
Improvement Value:$235,800
77%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,627-0.9%
2024$9,710+30.9%
2023$7,419+1.3%
2022$7,324+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,550

To:

Sq Ft1,549DeedBook 12526, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1925