Skip to content

333 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Jul 9, 1976

Property Information

Block291
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,547
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
17%
Improvement Value:$323,400
83%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,012-0.9%
2024$12,118+7.3%
2023$11,297+1.3%
2022$11,149+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925