Skip to content

327 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block291
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
11%
Improvement Value:$556,500
89%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,331+50.6%
2024$12,168+0.6%
2023$12,090+1.3%
2022$11,936+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 20240, Page 25087

Property Sale

Sale
$653,000
Sq Ft3,180DeedBook 20240, Page 495Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft3,180DeedBook 20230, Page 68771Recorded11/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925