Skip to content

516 No. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block313
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,277
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,700
27%
Improvement Value:$277,900
73%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,955-0.8%
2024$12,057-2.9%
2023$12,423+1.3%
2022$12,264+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940