Skip to content

17 Renshaw Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block315
Lot3.21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,800
27%
Improvement Value:$264,300
73%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,374-0.8%
2024$11,471-3.1%
2023$11,841+1.3%
2022$11,689+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 5643, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1940