Skip to content

93 Rutledge Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block95
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,115
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,900
27%
Improvement Value:$250,900
73%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,830-0.9%
2024$10,923+1.9%
2023$10,722+1.3%
2022$10,584+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,115DeedBook 5710, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1940