Skip to content

471 No. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1913

Last Sale Date
Nov 15, 1979

Property Information

Block330
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,341
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
28%
Improvement Value:$320,000
72%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,056-0.9%
2024$14,177-12.4%
2023$16,185+1.3%
2022$15,978+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913