Skip to content

479 No. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1913

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block330
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
30%
Improvement Value:$251,200
70%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,226-0.9%
2024$11,322-0.1%
2023$11,337+1.3%
2022$11,192+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6158, Page 525

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5711, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1913