Skip to content

454 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block330
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$246,900
70%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,053-0.9%
2024$11,148+7.0%
2023$10,423+1.3%
2022$10,289+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4988, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1925