Skip to content

283 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block343
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,300
76%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469-0.9%
2024$10,559+7.5%
2023$9,819+1.3%
2022$9,693+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 6140, Page 658

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5822, Page 905

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4983, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1895