Skip to content

94 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block63
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
19%
Improvement Value:$282,400
81%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937-0.9%
2024$11,031-1.5%
2023$11,198+1.3%
2022$11,055+25.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 20190, Page 32833Recorded4/10/2019

Property Sale

Sale
$149,500

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 12520, Page 3097Recorded10/16/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12377, Page 5299

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 6348, Page 917

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6124, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1900