Skip to content

178 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$110,400
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block361
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
18%
Improvement Value:$362,100
82%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,868-0.8%
2024$13,987+27.2%
2023$10,999+1.3%
2022$10,858+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,400

To:

Sq Ft2,993DeedBook 12239, Page 8029

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6086, Page 422

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5538, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1925