Skip to content

155 No. Arlington Ave

East Orange, NJ 07017

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2000

Property Information

Block361
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$2,709-66.6%
2006$8,115-0.3%
2005$8,136-0.0%
2004$8,139+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5519, Page 214