Skip to content

175 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 2000

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block362
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class29
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
21%
Improvement Value:$273,600
79%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877-0.9%
2024$10,971+2.2%
2023$10,738+1.3%
2022$10,601+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,198DeedBook 20240, Page 18840

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 20190, Page 16504Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5756, Page 1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5724, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5027, Page 244