Skip to content

33 No. Burnet St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block370
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
28%
Improvement Value:$178,900
72%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849-0.9%
2024$7,917+12.7%
2023$7,026+1.3%
2022$6,936+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft1,864DeedBook 20150, Page 74483

Property Built

Built

Year Built: 1925