Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
24 No. Clinton St.
East Orange, NJ 07017
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 1996
Property Information
Block370
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-12
Building Details
Building Class---
Description3S-S/A-1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$76,500
17%
Improvement Value:$379,700
83%
Total Assessment$456,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1999 | $3,732 | -1.3% |
| 1998 | $3,782 | +16.7% |
| 1997 | $3,241 | +22.8% |
| 1996 | $2,640 | -8.6% |
Property History
No events match the selected filters.